Večkrat dobim vprašanje, katera masažna tehnika je najboljša? Na vsako tako vprašanje pravzaprav lahko odgovorim z drugačnim odgovorom. Da bi se lahko približali najboljšemu odgovoru na to vprašanje, se je potrebno zazreti vase. Vsekakor pa je potrebno upoštevati tudi, da v kolikor je določena masažna tehnika ena najboljših, kar smo jih preizkusili, če ne bomo udobno ležali na masažni mizi, če nas bo zeblo, ali nam masažno olje ali glasba ne bo všeč, le ta masaža v celoti nikakor ne more biti najboljša, ne glede na čudovito izvedeno masažno tehniko.
Masaža lahko zagotovi potrebo po strokovnem in varnem dotiku. Ali je dotik res tako pomemben? Seveda, saj ima vpliv na kognitiven, čustveni in psihični razvoj. Dotik je čut, ki se razvije že v maternici. Skozi dotik spoznavamo svet okoli sebe in je temeljna človekova potreba. Raziskave na mladičih primatov so pokazale, da pomanjkanje telesnega stika zavre telesni in čustveni razvoj.
Poznamo številne masažne tehnike:
- klasična masaža (švedska masaža)
- ročna limfna drenaža
- integracije telesnih struktur in drže (rolfing, aleksandrova metoda, feldenkreis metoda, vezivno-tkivna masaža), temeljijo na kinestetičnem zavedanju, da nas večina ni v poravnavi z gravitacijo
- nevromuskularne masaže (refleksologija, masaža prožilnih točk, bownova tehnika), temeljijo na povezavi med živčnim in mišičnim sistemom za nastanek refleksnih odzivov
- kraniosakralne in miofascialne masaže (kranio-sakralna terapija, miofascialna sprostitev, mehko-tkivna mobilizacija, globoko-tkivna masaža, vezivno-tkivna masaža)
- domorodne tradicije (lomilomi, hilot...)
- vzhodne masažne tehnike/orientalske tehnike (amma, shiatsu, akupresura, jin shin do, do in, watsu, tajska masaža, tui na, tibetanska masaža, ajurvedska masaža...)
- integrirane masaže (športniki, prenatalna, masaža na stolu, masaža starostnikov, masaža dojenčkov)
- energetske masaže (reiki, polarna terapija, terapevtski dotik, pranoterapija, rosen metoda, zero balancing)
Zgoraj našteti seznam prikazuje širok spekter nekaterih masažnih tehnik, izbira je res široka.
Ko sem prvič prečkala lužo in preizkusila tehnike tajske masaže na Tajskem, se nisem mogla načuditi, kako učinkovite so, še posebej v kombinaciji s toplotnimi zeliščnimi snopki. Od takrat dalje sem poglabljala znanje pritiskov in raztegov pri masažah (odličen je tudi japonski shiatsu) in se poglobila v uporabo toplotnih tehnik pri masažah.
Potem sem se v Indiji navdušila nad ajurvedskimi masažnimi tehnikami z obilico olja. Ajurveda kot način življenja in številne energetsko močne masažne tehnike so me popolnoma navdušile. Indijska masaža glave pa je ena izmed najbolj priročnih in krasnih masažnih tehnik.
Na masažni konferenci v Avstraliji, sem dobila vpogled v terapevtsko moč masaže in spoznavala možnosti dela in študija teh masažnih tehnik.
Kasneje sem ugotovila, da se neverjetna moč skriva v bolj subtilnih masažah in se v Veliki Britaniji navdušila nad nežnimi aromaterapevtskimi masažnimi tehnikami. Ko se združita vonj in dotik hkrati, je masaža naravnost božanska.
Po obisku v Peruju in učenju inkovskega masažnega rituala, z uporabo glasbenih inštrumentov, kadil in različnih masažnih pripomočkov, sem se zavedala globoke moči tovrstnih masažnih ritualnih tehnik, kot ključ za izjemno doživeto masažno izkušnjo. Že so mi po glavi rojile ideje, kje vse na svetu se je moč naučiti tovrstnih izjemnih masažnih ritualov.
Kakorkoli si že odgovorite na vprašanje, katera masažna tehnika ali masažni ritual (ali kombinacija različnih masažnih tehnik) je najboljša (oz. najboljša za vas v določenem obdobju življenja v katerem se nahajate in psihofizičnem stanju vašega telesa), je vredno pri tem upoštevati, da nam lahko vsak strokoven dotik pri masaži nudi občutek topline, ugodja in varnosti.
V kolikor se po masaži počutimo sproščene in prerojene, z manj bolečine in stresa ter občutka duhovne rasti in notranjega miru, je pravzaprav to lahko dober odgovor na vprašanje, katera je najboljša masaža …