Indijska masaža glave je izjemna izkušnja. Občutki po masaži so zelo prijetni in mnogi so mnenja, da je masaža glave (masaža lasišča, obraza in vratu) pravzaprav masaža celega telesa. Glava je vitalni del telesa, v njej ležijo možgani, kateri so središče živčevja in izvajajo centralni nadzor telesa.

V Indiji sem se navdušila nad to masažno tehniko in se na večmesečni poti izučila številnih masažnih tehnik in vtiralnih postopkov za glavo. Velik vtis je name naredila tehnika shirovasti, pri katerem smo okoli glave namestili usnjen obroč, v katerega smo nalili toplo olje in ga pustili nekaj časa na glavi.
Masaže v Indiji so del ajurvede, indijske znanosti in filozofije o življenju, katere zapise najdemo v večtisoč let starih tekstih. Ajurveda pojmuje celoto pri človeku kot fizično, mentalno in duhovno blaginjo. V ajurvedski medicini se uporabljajo različni masažni vtiralni postopki, abhjanga (abhyanga) je indijska masaža celega telesa, široabjanga (shiroabhyanga) pa pomeni masažo glave.
Indijska masaža glave se v Indiji tradicionalno izvaja v sedeči poziciji (pred ali za masirano osebo), sodobna oblika tehnike pa se lahko izvede tudi v ležeči poziciji.
Indijska masaža glave je del družinske indijske tradicije, znanje le te se prenaša iz roda v rod. Skozi generacije so se indijske ženske učile od svojih mater masaže lasišča za ohranitev zdravih in močnih las. Po indijski masaži glave se okrepijo lasne korenine, lasje postanejo močnejši in bolj sijoči.

Učinki indijske masaže glave so številni:
- izboljšanje spomina, boljša koncentracija, večja produktivnost in manj bolečine
- izboljša se stanje lasišča (zdrava rast las), preprečuje se izpadanje las, krepijo se lasne korenine
- zmanjšanje bolečine, čustvenega stresa in dvig razpoloženja
- močnejši lasje, mehansko bolj odporni, lepši lesk las, upočasni se sivenje las in plešavost
- dihanje se poglobi in umiri, zmanjša se stres in tesnoba, izboljša se spanje, pomiri se napete očesne mišice (zbistri se pogled, manj utrujene in pekoče oči)
- zmanjšajo se tenzijski glavoboli
Pri masaži se uporabljajo različna olja, ki se določijo glede na posameznikovo konstitucijo, katera temelji na določenem razmerju treh osnovnih vitalnih energij ali doš. Z ajurvedskimi postopki lahko znova vzpostavimo ravnovesje naših doš.
Po ajurvedski masaži glave smo zopet v harmoniji s telesom, umom in duhom.
Vesela sem, da je ta tehnika tudi pri nas zelo priljubljena, predvsem pa da je že našla pot v izobraževalni sistem. To tehniko sem učila tudi na Srednji frizerski šoli v Ljubljani in dijaki so navdušeni!
